Rooibos čaj si můžete dopřát z fermentované kůry afrického keře s latinským názvem Aspalathus linearis. Tento lahodný nápoj je znám poměrně krátkou dobu, ale to neznamená, že není mezi lidmi populární. Dováží se v podstatě do celého světa pro své mimořádné účinky.
Na povzbuzení – mnozí z vás, ráno po probuzení, zamíří ke kávovaru a brzy se z něj začne linout typická vůně pražené kávy. Káva však obsahuje kofein a ten má za následek to, že vás sice pomyslně „nakopne“, ale vybírá si za to krutou daň v podobě vyplavování hořčíku z organismu a zvýšení množství stresových hormonů v krevním oběhu. Díky tomu pak přichází útlum a tělo si pak žádá vyšší a vyšší dávky, aby se udrželo v bdělém stavu, a to tedy není zrovna to, co bychom potřebovali ke zdravému životnímu stylu a u držení osobní pohody. Zkuste to raději s rooibosem, ten neobsahuje žádné toxické alkaloidy a pochopitelně ani kofein. Vykazuje však povzbuzující účinky, ale díky množství jeho živin.
Pro lepší spánek a proti depresím – rooibos si můžete dopřát v průběhu celého dne, ale také večer před spaním. Afričtí domorodci jej připravují například i dětem, které mají potíže se spánkem, a tak to můžete vyzkoušet i vy. Údajně pomáhá i proti nervozitě, depresím a úzkostem. Někteří lidé jej považují za základ pitného režimu a pijí raději tento čaj, nežli slazené limonády s vysokým obsahem cukru. Ostatně rooibos lze také osladit, např. medem, melasou nebo kvalitním a velmi tmavým třtinovým cukrem.
Co rooibos obsahuje
Rostlina Aspalathus linearis je doslova velkou zásobárnou stopových prvků a minerálů. Najdete v její kůře velké množství draslíku a dále železo, vápník, sodík, hořčík, mangan, měď, zinek a také fluor, prospěšný pro naše zuby. Fluor je zde vázán v organické formě a není to ten typický škodlivý fluor v zubních pastách.